×

Події

3 Переглядів

Підписано угоду про співпрацю між Інститутом вищої освіти Національної академії педагогічних наук України та Київським національним університетом технологій та дизайну

Підписано угоду про співпрацю між Інститутом вищої освіти Національної академії педагогічних наук України та Київським національним університетом технологій та дизайну. Угоду підписано  директором Інституту вищої освіти НАПН України,  доктором педагогічних наук, професором Іриною Іванівною ДРАЧ  та ректором  Київського національного університету технологій та дизайну  професором, доктором економічних наук, академіком НАПН України  Іваном Михайловичем ГРИЩЕНКОМ.

Метою угодою є  сприяння розвитку вищої освіти і науки в контексті інтеграції до Європейського простору вищої освіти та Європейського дослідницького простору через розбудову потенціалу вітчизняних закладів вищої освіти, забезпечення ефективності наукової та освітньої діяльності, впровадження результатів наукових досліджень, сприяння академічній мобільності й розширення співпраці учасників освітнього процесу, інноваційну, інформаційно-аналітичну підтримку освітнього процесу, розвиток лідерського потенціалу наукових і науково-педагогічних працівників.

Пріоритетними напрямами співпраці  визначено:
– дослідження проблем економіки освіти та ролі освіти у формуванні людського капіталу;
– дослідження проблем інноваційної діяльності університетів, зокрема, у сфері енергоефективності.

2 Переглядів

17 лютого 2025 р. відбувся звіт аспірантів відділу дослідницької діяльності університетів Інституту вищої освіти НАПН України.

Основними здобутками за друге півріччя 2024 р. поділились аспіранти 3-го року навчання − Марія Саюк, 2-го року навчання – Марія Щедріна, Лариса Матвєєва та 1-го – Олександр Бурлаєнко.
М. Саюк відзначила важливість досвіду Нідерландів щодо імплементації принципів Відкритої науки для України. М. Щедріна поділилась результатами аналізу та узагальнення щодо існуючих визначень поняття ChatGPT. Л. Матвєєва зупинилась на нормативній базі регулювання використання штучного інтелекту в освіті. Про перший етап дослідження прозвітував аспірант першого року навчання О. Бурлаєнко. Зауваження та рекомендації молодим науковцям висловили наукові керівники аспірантів І. І. Драч та І.Ю. Регейло. Рекомендації щодо оптимізації індивідуального дослідження висловила завідувач відділу О.М. Петроє.
Наукові співробітники відділу відзначили позитивні зрушення у виконанні дослідницької діяльності аспірантів та схвалити звіти молодих науковців.

5 Переглядів

Постреліз за результатами проведення Культурно-просвітницького заходу на тему «Сергій Єфремов – «совість нації» (життєпис провідного академіка Всеукраїнської академії наук)»

У рамках  реалізації Концепції громадянської освіти в Україні на 2024-2030 рр. в Інституті вищої освіти НАПН України відбувся Культурно-просвітницький захід на тему «Сергій Єфремов – «совість нації» (життєпис провідного академіка Всеукраїнської академії наук)», котрий презентувала присутнім Анжела Савченко – директорка туристичної агенції «Київські фрески», гідеса Україною, менеджерка по розробці проєктів з культурної спадщини Громадської організації  «Центр підтримки громадської активності «Крила», незалежна дослідниця локальної історії.

Під час зустрічі присутні познайомилися з маловідомою постаттю “Сергія Єфремова (1876-1939 рр.): уродженця с. Пальчик на Звенигородщині (Черкащина), де на жаль, не збереглося жодних обʼєктів, повʼязаних із життям відомого земляка; дізналися про велику родину священнослужителів Єфремових (Сергій був восьмою дитиною) та вплив сімейного та суспільного виховання на формування світогляду та цінностей; про міцний стержень цілеспрямованості, який дозволив реалізувати інтелектуальні здібності на посвяту україноцентричних ідей на громадській й літературній національній ниві та змінити вектор власного майбутнього призначення (відхід від сімейної традиції священнослужительства на користь університетської освіти юриста).

Онлайн версія зустрічі доступна за покликанням:
→ Докладніше

4 Переглядів

З 03 до 12 лютого 2025 року відбулась сесія для аспірантів освітньо-наукової програми «Викладання і навчання у вищій освіті» другого року навчання.

Під час заліково-екзаменаційної сесії аспіранти закріпили результати навчання з навчальних дисциплін «Досконалість викладання у  вищій освіті», «Іноземна мова та академічне письмо», «Цифровізація вищої освіти і досліджень», «Викладання і навчання у вищій освіті: політика і нормативне забезпечення». Об’єднані темою штучного інтелекту, аспіранти разом з викладачами обговорювали стан дослідження ШІ у вищій освіті та подальші кроки щодо удосконалення політики та механізмів використання сучасного інструменту в навчанні і викладанні. Сесія була насиченою за змістом та корисною для провадження індивідуальних досліджень аспірантів.

1 Переглядів

З 04 до 07 лютого 2025 р. в Інституті вищої освіти НАПН України відбулась сесія для аспірантів освітньо-наукової програми «Політика і лідерство у вищій освіті» першого року навчання.

Під час залікової сесії аспіранти закріпили результати навчання з навчальних дисциплін «Філософія освіти та методологія освітніх досліджень», «Організаційна та проектна дослідницько-інноваційна діяльність у вищій освіті», «Політика і врядування у вищій освіті», «Організація освітнього процесу у вищій освіті України». Аспіранти отримали рекомендації провідних науковців щодо наступного етапу індивідуальних досліджень. Сесія була наповнена змістовною взаємодією викладачів та аспірантів на засадах довіри та поваги.

5 Переглядів

У період з 13.01.2025 по 07.02. 2025 р. тривало навчання за курсом «Європейські практики наукової досконалості в цифрову еру» (4 ECTS)

7 лютого 2025 року завідувач відділу дослідницької діяльності університетів Ольга Петроє успішно завершила навчання на курсі «Європейські практики наукової досконалості в цифрову еру», проведеного кафедрою економіки, підприємництва та бізнес-адміністрування Сумського державного університету під керівництвом к.е.н., доцента Інни Коблянської.

Курс спрямований на поширення в Україні кращих європейських практик проведення досліджень, побудованих на даних, розвитку інноваційних підходів до дослідження даних, потенціалу та інтеграції української науки як частини європейської спільноти.

Навчальний курс «Європейські практики наукової досконалості в цифрову еру»  реалізовано на виконання проєкту Кафедра Жана Моне «Зміцнення лідерства та спроможності ЄС у сфері науки та інновацій» (101175767—EU_STRENGHTS—ERASMUS-JMO-2024-HEI-TCH-RSCH) 2024-2027.

Проєкт фінансується Європейським Союзом. Висловлені думки та погляди є лише особистими думками авторів і не обов’язково відображають позицію Європейського Союзу чи Виконавчого агентства з освіти та культури ЄС (EACEA). Європейський Союз та EACEA не несуть відповідальності за ці погляди.

7 Переглядів

13 лютого 2025 року о 10.00 в рамках реалізації Концепції громадянської освіти в Україні на 2024-2030 рр. відбудеться культурно-просвітницький захід на тему «Сергій Єфремов – «совість нації» (життєпис провідного академіка Всеукраїнської академії наук)»

Зустріч відбудеться в Інституті вищої освіти НАПН України

Мета заходу: знайомство з постаттю Сергія Єфремова і його внеском – науковим, громадським, культурним, літературним – у будівництво держави України і формування української нації.

«Совість нації», – так називав Сергія Єфремова відомий меценат, державник та аграрій Євген Чикаленко. Молодий інтелектуал, що поклав своє життя на вівтар Української Держави, сподіваючись на її майбутнє до останнього. Розриваючи з родинною традицією священнослужителів, Сергій Єфремов обирає для себе   університетську освіту юриста. Проте його справа – українське слово. Блискучий літературний критик, дослідник, редактор, громадський і політичний діяч, який після поразки УНР залишиться в Україні. Один із перших академіків Всеукраїнської академії наук. Перший у тому довгому списку, чий щоденник використають комуністи, щоб сфабрикувати процес Спілки визволення України.

Зміст заходу:
– загублене імʼя Сергія Єфремова серед представників української наукової еліти;
– родина, перші книги, бурса замість школи, семінарія;
– зміна вектору власного майбутнього і перші кроки на громадській та літературній національній ниві;
– редактор видавництва «Вік», борець за справедливість, провідний автор Всеукраїнської газети «Рада» (свій серед своїх);
– Сергій Єфремов та УНР;
– академік оновленої Всеукраїнської академії наук;
– процес Спілки визволення України.

Лекторка – Анжела Савченко – директорка туристичної агенції «Київські фрески», гід Україною, менеджер по розробці проєктів з культурної спадщини Громадської організації «Центр підтримки громадської активності «Крила», незалежна дослідниця локальної історії.

Контактна особа – Алла Гаврилюк, завідувач відділу соціальних та інституційних трансформацій у вищій освіти (A.Havryliuk@ihed.org.ua)

1 Переглядів

Звіт директора Інституту вищої освіти НАПН України за 2024 рік

03 лютого 2025 року на Загальних зборах наукових працівників Інституту вищої освіти НАПН України заслухано звіт Ірини ДРАЧ про діяльність на посаді директора Інституту за 2024 рік.

У виступі Ірина ДРАЧ, доктор педагогічних наук, професор акцентувала увагу на пріоритетних напрямах діяльності на посаді директора Інституту; охарактеризувала кадровий склад Інституту; охарактеризувала основні результати наукової, експертної, освітньої, міжнародної та видавничої діяльності Інституту, проаналізувала показники публікаційної активності наукових співробітників  та відмітила  позитивну динаміку  щодо статей,  які опубліковані  у наукометричних базах даних Scopus та / або Web of Science Core Collection; відзначила плідну співпрацю Інституту з МОН України та науковими установами НАПН України; особливу увагу приділила  актуальності та вагомості проєкту «Сприяння соціальній інклюзії через залучення учасників бойових дій до безперервної освіти», що  реалізується Інститутом в рамках наукового дослідження відділом взаємодії університетів і суспільства; розкрила внесок Інституту в наукове обгрунтування та впровадження Концепції відкритої науки; відзначила стан фінансового та матеріально-технічного забезпечення Інституту. У виступі окремо було визначено  актуальні завдання Інституту вищої освіти НАПН України на 2025 рік.

В обговоренні звіту взяли участь Світлана Калашнікова, д.п.н., професор, член-кореспондент НАПН України, радник при дирекції Інституту; Ірина Регейло, д.п.н., с.н.с., головний науковий співробітник відділу дослідницької діяльності університетів; Ольга Петроє, д.н. з держ. управління, професор, завідувач відділу  дослідницької діяльності університетів; Жаннета Таланова, д.п.н., професор, головний науковий співробітник відділу  забезпечення якості  вищої освіти та ринку праці;  Юрій Скиба,  д.п.н., доцент, заступник директора з наукової роботи Інституту.

Звіт директора Ірини Драч одностайно схвалено та високо оцінено науковим колективом Інституту.

5 Переглядів

29 січня 2025 року в Інституті економіки і прогнозування НАПН України відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Наукова спадщина Михайла Туган-Барановського як концептуальне підґрунтя суспільного розвитку», співорганізатором якої виступив Інститут вищої освіти НАПН України

На виконання «Програми спільної діяльності НАН України та НАПН України на 2023–2025 роки» за напрямом: «Роль відкритої науки у повоєнному відновленні та розвитку України як сильної європейської країни», працівники відділу дослідницької діяльності університетів Інституту вищої освіти організували та провели панельну дискусію на тему «Відкрита наука як чинник інноваційного розвитку та суспільного прогресу».

Участь у роботі  панельної дискусії взяли О. Петроє, І. Драч, В. Ковтунець, І. Регейло, О. Бородієнко, Н. Приходькіна, М. Саюк, які виступили з доповідями, присвяченими актуальним проблемам розвитку відкритої науки, вищої освіти, оцінюванню досліджень та їх впливу на  суспільний розвиток,  Тема панельної дискусії привернула велику увагу молодих вчених – аспірантів, магістрантів та слухачів Національного університету «Києво-Могилянська  академія», Університету  економіки та права «КРОК», Білоцерківського національного аграрного  університету,  які презентували   результати своїх досліджень, присвячених аналізу наукових ідей та обґрунтуванню  впливу наукової спадщини М.І. Туган-Барановського на новітні засади інноваційного розвитку   в умовах відкритої науки.

Наукову дискусію модерували О. Петроє, завідувачка відділу дослідницької діяльності університетів Інституту та І. Біла, завідувачка кафедри економічної  теорії, Національний університет «Києво-Могилянська академія».

За результатами роботи учасники панельної дискусії схвалили  висновки та пропозиції до Резолюції  Конференції:

  1. Визнати, що представлення наукової спадщини  М.І.Туган-Барановського у відкритій  науці є неадекватним його великому внеску в розвиток наукової теорії і методології економічних вчень, його впливу на суспільний розвиток, формування і розвиток  державотворчих процесів в Україні
  2. Визначити пріоритетні завдання відповідального представлення наукової спадщини М.І.Туган-Барановського в екосистемі відкритої науки шляхом:
  • комплексного наукового дослідження біографії та наукової спадщини вченого;
  • формування повного каталогу наукових праць та їх версій в перекладі на інші мови;
  • формування каталогу цифрових  версій наукових праць вченого, представлених на сайтах зарубіжних та українських наукових установ, ЗВО, біблотек та ін. ресурсів;
  • пошуку та оцифрування всіх доступних друкованих праць вченого;
  • перекладу  іншомовних текстів вченого українською мовою;
  • створення репозитарію наукових праць вченого;
  • інтеграція іменного репозитарію наукових праць вченого з національними та європейськими репозитаріями відкритих публікацій;
  • за безпечення відкритого доступу та популяризація депозитарію наукової спадщини М.І.Туган-Барановського як українського вченого  світового рівня;
  • стимулювання до вивчення наукової спадщини у  дослідженнях сучасних вчених;
  • вивчення та забезпечення відповідальності сучасних вчених за доброчесне використання наукових ідей М.І.Туган-Барановського та інших вчених доцифрової науки.
  • Створити робочу групу з формування репозитарію оцифрованих праць М.І.Туган-Барановського.

Інститут вищої освіти НАПН України висловлює подяку   ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» за співпрацю і надійне партнерство.

7 Переглядів

20 січня 2025 року в змішаному режимі відбулося засідання Вченої ради Інституту вищої освіти НАПН України.

Перед початком засідання директор Інституту І.І. Драч вручила:
О.Ю. Оржель, доктору наук з державного управління, доценту, головному науковому співробітнику відділу взаємодії університетів та суспільства, голові Вченої ради Інституту Медаль НАПН України «Леся Українка» за вагомий особистий внесок у розвиток освіти, багаторічну плідну наукову діяльність у вищій школі та з нагоди ювілею;
О.М. Петроє, доктору наук з державного управління, професору, завідувачу відділу дослідницької діяльності університетів Інституту Медаль НАПН України «Ушинський К.Д.» за вагомий особистий внесок у розвиток освіти, багаторічну плідну наукову діяльність у вищій школі та підготовку висококваліфікованих наукових кадрів.

Під час роботи Вченої ради були розглянуті питання:

  • затвердження звіту про діяльність Інституту за 2024 рік та результату конкурсу на заміщення посади наукового працівника Інституту;
  • схвалення: Плану роботи Інституту вищої освіти НАПН України на 2025 рік; Плану роботи Вченої ради Інституту на 2025 рік; змін до Тематичного плану наукових досліджень Інституту на 2025 рік; звіту про роботу Ради молодих вчених Інституту у 2024 році;
  • підтримки кандидатури К.О. Ващенка для обрання дійсним членом (академіком) НАПН України по відділенню професійної освіти і освіти дорослих;
  • підготовки до Міжнародної науково-практичної конференції «Наукова спадщина Михайла Туган-Барановського як концептуальне підґрунтя суспільного розвитку»;
  • рекомендації молодшого наукового співробітника відділу забезпечення якості вищої освіти К.О Жданової до підготовки поза аспірантурою за ОНП «Політика і лідерство у вищій освіті».

За результатом розгляду цих питань Вченою радою Інституту прийняті відповідні рішення.