Проєкт ЄС Еразмус+ “Посилення співпраці між університетами і громадами” / Project EU Erasmus+ “Universities-Communities: strengthening cooperation” (UNICOM) (2023-2027)
Університети – Громади: посилення співпраці
Тривалість проєкту: 4 роки (01.02.2023 – 31.01.2027)
Програма фінансування ЄС: Erasmus+: КА2 CBHE
Фінансування: 988,435.00 €вро
Загальна мета:
підвищити соціальну роль університетів шляхом посилення взаємодії між університетами та громадами, що призведе до розробки національної політики з підтримки третьої місії університетів із забезпечення соціальної згуртованості, адаптивності, стійкості та процвітання в Україні.
Конкретизовані цілі:
- розробити та обговорити національну політику щодо посилення третьої місії університетів і співпраці між університетами (індикатори: аналітичний документ; дорожня карта, національні рекомендації, опубліковане дослідження);
- розробити типові стратегії взаємодії між університетами та громадами на основі їхніх потреб, спрямовані на підвищення громадянської активності та залучення громадян на основі принципів рівності, солідарності, недискримінації та інклюзії, а також пілотувати їх у закладах вищої освіти й залучених громадах (індикатори: 7 центрів співпраці українських університетів з громадами щодо їх соціальної відповідальності та стратегій розвитку університетів;
- розвивати взаємодію між цільовими групами проєкту та зацікавленими сторонами щодо співпраці між університетами та громадою на основі європейського досвіду та практик у сфері інклюзії та гендерної рівності, кібербезпеки та цифровізації, екології та громадянської освіти тощо (індикатори: програма розширення можливостей громади), 3 хакатони, 2 волонтерські програми);
- підвищити соціальну відповідальність та залученість університетів до громад через підвищення їх спроможності у сфері розвитку громад та місцевого лідерства (індикатори: спільні звіти про потреби громад та їхні очікування від співпраці з закладами вищої освіти);
- підсилювати взаємодію між цільовими групами проєкту та зацікавленими сторонами щодо співпраці між університетами та громадами на основі європейського досвіду та практики (індикатори: обмін дослідницькою діяльністю/обмін досвідом під час візитів до європейських та внутрішніх (українських) партнерів задля обміну досвідом та співпраці; кількість учасників в заходах проєкту та під час мобільності, навчальні програми та відповідні навчальні матеріали для навчального компоненту проєкту, майбутній саміт);
- забезпечити якісну реалізацію проєкту відповідно до найкращих європейських практик щодо змісту навчання та управління проєктом;
- забезпечити належну співпрацю між партнерськими інституціями, цільовими групами та зацікавленими сторонами з метою своєчасної реалізації проєкту та вчасного звітування перед європейськими та національними органами влади;
Консорціум проєкту
З країн програми:
- Університет Генуї (Координатор)
- Професійна вища школа середнього бізнесу
- Університет Латвії
- Чеський університет природничих наук у Празі
- Університет Лунду
- Фонд безпеки і свободи
- Рада з акредитації підприємницьких та соціально залучених університетів
З країни – партнера (Україна):
- Український державний університет імені Михайла Драгоманова (Національний координатор)
- Сумський національний аграрний Університет
- Львівський національний університет імені Івана Франка
- Харківський національний університет радіоелектроніки
- Мелітопольський державний педагогічний університет ім. Богдана Хмельницького
- Донецький державний університет внутрішніх справ
- Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова
- Інститут вищої освіти Національної академії педагогічних наук України
- Українська асоціація викладачів і дослідників європейської інтеграції
- Українська асоціація європейських студій
- Міністерство освіти і науки України
Контакти
Олена Оржель
o.orzhel@ihed.org.ua
Наталія Шофолова
n.shofolova@ihed.org.ua
Новини проєкту
18 вересня наукові співробітники Інституту вищої освіти НАПН України зібрались для обговорення стану реалізації третьої – соціальної – місії.
Захід проходив в рамках проєкту «UNICOM: посилення співпраці університетів і громад» (https://ihed.org.ua/internationalization/project-unicom-ua/), зокрема виконання Робочого пакету № 1, що передбачав заповнення опитувальника щодо реалізації третьої місії закладами вищої освіти України. Проєктна команда UNICOM запросила колектив до обговорення соціальної відповідальності та соціальної місії Інституту.
Дискусія відбулась у невимушеній атмосфері і продемонструвала зацікавленість темою, наявність здобутків у реалізації соціальної місії Інститутом, а також певну специфіку, притаманну Інституту як науковій установі.
Проєктна команда UNICOM мала можливість більше розповісти про проєкт та дізнатись думку своїх колег щодо того, як вони бачать соціальну відповідальність та соціальну місію Інституту вищої освіти НАПН України.
Фото 1, 2, 3, 4, 5, 6
Навчальний візит до Університету Латвії
Навчальний візит в Університет Латвії (м. Рига) 22-25 серпня 2023 виявився надзвичайно теплим та емоційно зворушливим, адже проходив в дні святкування Дня прапору та 32-ї річниці Незалежності України.
Ректор університету Індрікіс Муйжнієкс привітав команду Еразмус+ проєкту «Університети-Громади: посилення співпраці» та висловив свою підтримку українському народу, а також зацікавленість у подальшій співпраці в сфері удосконалення вищої освіти, наголосив на соціальній значущості проєкту UNICOM.
Про необхідність роботи з громадою та розвиток української вищої освіти в умовах війни розповідав Посол України в республіці Латвія Анатолій Куцевол, відзначивши видатність ролі університетів в підтримці зв’язків між Україною та Латвією.
Навчальний візит організовано Факультетом Бізнесу, Менеджменту та Економіки Університету Латвії. Завдяки досконалій організації заходів літньої школи менеджером проєкту в Університеті Латвії Байбою Шавріною учасники мали нагоду поспілкуватись під час воркшопів зі спікерами стосовно співпраці з соціальними партнерами в реалізації Третьої місії університету, системи та критеріїв оцінки Третьої місії, а також її акредитації.
Надзвичайно інформативною та змістовною була зустріч в Парламенті Латвії з заступником спікера та депутатом парламенту Латвії доктором З. Кальніня-Лукашевич.
В результаті плідної роботи всі учасники навчального візиту отримали неоціненні знання та враження щодо співпраці університету та соціальних партнерів. Механізм національного регулювання третьої місії університету Латвії за певних корегувань відповідно українських реалій може бути використаний університетами України.
Фото 1, 2, 3, 4
Міжнародна літня школа в Італії: «Культурологічні дослідження та культурний діалог у міжкультурному середовищі з метою залучення громад»
Інтернаціональна команда Еразмус+ проєкту «Університети-Громади: посилення співпраці» під час літньої школи, що відбувалась у Генуї 24 – 28 липня 2023 року, ознайомилась з новими робочими інструментами з кращих європейських практик в сфері впровадження соціальної згуртованості та міжкультурного діалогу.
Літню школу організовано Факультетом педагогічних наук DISFOR – Університет Генуї (Італія), Українським державним університетом імені Михайла Драгоманова спільно з Українською асоціацією дослідників європейських цінностей в освіті (AREVE), Мелітопольським державним педагогічним університетом імені Богдана Хмельницького.
Літня Школа проведена в змішаному форматі. До заходу долучилось понад 250 здобувачів, молодих вчених, аспірантів, докторантів, дослідників, викладачів, представників професійних спільнот та громадянського суспільства.
Учасники отримали нові робочі інструменти з кращих європейських практик в області впровадження соціальної згуртованості, міжкультурного діалогу, ідей соціальних інновацій та принципів залучення спільноти для сталого розвитку суспільства.
З вітальним словом виступили:
Гвідо Аморетті – директор ДІСФОР, Університет Генуї.
Володимир Лавриненко – проректор з міжнародної роботи УДУ імені Михайла Драгоманова
Наталія Фалько – ректор МДПУ імені Богдана Хмельницького (онлайн).
Професор Марко Інверніцци, представив кращі практики управління третьою місією та її визначення та оцінку з огляду на сучасну діяльність університетів.
Програма, модераторами якої виступили професор Університету Генуї Діана Спулбер та Мар’я Нестерова, була насичена інтерактивним тренінгами з соціальної згуртованості викладачів та громади, дозволила побудувати діалог з укріплення згуртованості соціуму і розкриття потенціалу сталого розвитку громад та університетів.
В рамках роботи Літньої школи успішно реалізовані та висвітлені спікерами основні напрями:
- Сталий розвиток через третю місію: університети як ініціатори глобальних змін.
- Широка інклюзія та залучення спільнот.
- Європейські культурні студії та міжкультурні комунікації.
- Цінності ЄС: різноманітність у розвитку спільнот.
- Міжкультурний діалог, соціальна згуртованість та безпека спільнот.
Майстерня “Третя місія університетів: виклики та європейські перспективи” 10-12 липня 2023 року
У рамках реалізації проєкту Еразмус+ ЮНІКОМ 10-12 липня 2023 року відбудеться майстерня “Третя місія університетів: виклики та європейські перспективи” (онлайн формат).
Метою майстерні є обговорення кращих міжнародних і національних практик реалізації третьої місії університетів. Особливу увагу буде приділено візії третьої місії університетів як частини університетського життя, культури і стратегій забезпечення якості.
Захід відбуватиметься за підтримки Національного Еразмус+ Офісу в Україні.
Координаційна зустріч партнерів та Міжнародна конференція «Intercultural Education: Daily Life and Crisis Time», Department of Education Sciences University of Genoa, Італія (Disfor, UNIGE).
11-15 квітня 2023 року в Генуї відбулася координаційна зустріч партнерів Проєкту Еразмус+ “Посилення співпраці між університетами і громадами” / Project Erasmus+ “Universities-Communities: strengthening cooperation” (UNICOM) (2023-2027) та Міжнародна конференція «Міжкультурна освіта: щоденне життя та кризові часи», Факультет Педагогічних Наук Генуезького Університету, Італія (Disfor, UNIGE).
Координатор Проєкту Department of Education Sciences University of Genoa, Італія (UNIGE, https://disfor.unige.it/ ) гостинно зустрів партнерів проєкту з Міністерства освіти і науки України, університетів та установ з України, Німеччини, Латвії, Чехії та Швеції.
За 3 дні інтенсивної роботи учасники Проєкту ознайомились з Розвитком Національного агентства забезпечення якості вищої освіти Італії (AVA), італійським досвідом трансферу знань та забезпечення якості освіти, дізнались історію UNIGE та Department of Education Sciences (DisFor). Учасники Проєкту представили бачення та досвід своїх університетів щодо впровадження соціальної ролі та залучення громад. В процесі обговорення стратегії спільної роботи та досягнення цілей проєкту команда проєкту усвідомила, що в різних країнах та університетах існує різний підхід до розуміння «третьої» місії університетів: університети Італії та Швеції розглядають соціальну місію як застосування знань, здобутих у результаті досліджень, у виробництві та розв’язанні суспільних проблем, для латвійських та чеських університетів – це діяльність за межами університетських стін, пов’язана з бізнесом, громадами, школами, дитячими садочками. Кращі європейські практики у сфері вищої освіти допоможуть українським університетам виробити дієві рішення для підвищення їхньої соціальної ролі та третіх місій у сучасних українських реаліях на інституційному, національному та міжнародному рівнях для посилення їх спроможності спільно будувати краще майбутнє для громадян України.
Конференція продовжила дискусію учасників Проєкту Еразмус+ “Посилення співпраці між університетами і громадами” щодо соціальної місії університетів та міжкультурної освіти в звичайному житті та кризових ситуаціях. Насичений науковий діалог учасників з багатьох країн Європи був корисний для розуміння та вирішення проблем міжкультурної освіти, ринку праці та культурної різноманітності.
Програма координаційної зустрічі
Презентація
Програма конференції
Презентація
Фото 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
01.03.2023
Перша організаційна зустріч
Перша інформаційно-планувальна зустріч проекту відбулася 1 березня 2023 року.
Ця зустріч стала можливістю для всіх партнерів зустрітися один з одним, отримати інформацію про проект, цілі та очікувані результати, уточнити організаційні питання, звітність, фінансування та методи управління.
Фото 1, 2, 3