×
9 Переглядів

Постреліз за результатами проведення Культурно-просвітницького заходу на тему «Сергій Єфремов – «совість нації» (життєпис провідного академіка Всеукраїнської академії наук)»

У рамках  реалізації Концепції громадянської освіти в Україні на 2024-2030 рр. в Інституті вищої освіти НАПН України відбувся Культурно-просвітницький захід на тему «Сергій Єфремов – «совість нації» (життєпис провідного академіка Всеукраїнської академії наук)», котрий презентувала присутнім Анжела Савченко – директорка туристичної агенції «Київські фрески», гідеса Україною, менеджерка по розробці проєктів з культурної спадщини Громадської організації  «Центр підтримки громадської активності «Крила», незалежна дослідниця локальної історії.

Під час зустрічі присутні познайомилися з маловідомою постаттю “Сергія Єфремова (1876-1939 рр.): уродженця с. Пальчик на Звенигородщині (Черкащина), де на жаль, не збереглося жодних обʼєктів, повʼязаних із життям відомого земляка; дізналися про велику родину священнослужителів Єфремових (Сергій був восьмою дитиною) та вплив сімейного та суспільного виховання на формування світогляду та цінностей; про міцний стержень цілеспрямованості, який дозволив реалізувати інтелектуальні здібності на посвяту україноцентричних ідей на громадській й літературній національній ниві та змінити вектор власного майбутнього призначення (відхід від сімейної традиції священнослужительства на користь університетської освіти юриста).

Онлайн версія зустрічі доступна за покликанням:

Адже недаремно, Сергія Єфремова відомий меценат,  аграрій і державник Євген Чикаленко називав «совістю нації», покладаючи найбільші надії на молодого інтелектуала. Однак, високоосвічений молодий Єфремов поклав своє життя на вівтар Української Держави, сподіваючись на її майбутнє до останнього.

Під час зустрічі лекторка віртуозно демонструвала маловідомі факти з життя Сергія Єфремова, опираючись на архівні матеріали, дослідження українських учених та щоденник Сергія Єфремова, представляючи його постать як блискучого літературного критика, дослідника, громадського і політичного діяча, редактора видавництва «Вік», провідного автора Всеукраїнської газети «Рада»; невтомного борця за справедливість, який після поразки Української Народної Республіки залишився в Україні, ставши одним із перших академіків Всеукраїнської академії наук. Першим у тому довгому списку, чий щоденник використають комуністи, щоб сфабрикувати процес Спілки визволення України та засудити до увʼязнення, де й провів останні роки свого життя. На разі, жодної інформації про місце поховання Сергія Єфремова – невідомо. Разом з тим, у суспільстві зростає інтерес до дослідження та пошанування постаті визначного українця, якого справедливо назвав Євген Чикаленко «совістю нації».

Колектив Інституту вищої освіти НАПН України висловлює щиру подяку «Центру підтримки громадської активності «Крила», й зокрема, Анжелі Савченко за співпрацю та знайомство з  імʼям Сергія Єфремова як представника української наукової еліти й очікуємо на нову зустріч та подальшу співпрацю в рамках  реалізації Концепції громадянської освіти в Україні на 2024-2030 рр.