×
4 Переглядів

2 квітня 2025 р. відбулося засідання Президії Національної академії педагогічних наук України, на якому з-поміж інших питань розглядалися результати впровадження міжнародних проєктів Європейського Союзу в контексті виконання наукових досліджень Інституту вищої освіти НАПН України.

З доповіддю виступила Жаннета  ТАЛАНОВА, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, в.о. завідувача відділу забезпечення якості вищої освіти Інституту вищої освіти НАПН України, аналітичний менеджер Національного Еразмус+ офісу в Україні. Вона презентувала багаторічний досвід міжнародної співпраці Інституту, актуальний для використання науковими установами й закладами вищої освіти України, акцентувавши увагу на тому, що участь у реалізації міжнародних проєктів із науковою складовою підвищує показники оцінювання під час проходження державної атестації наукових установ України. Жаннета  ТАЛАНОВА підкреслила, що за період 2013-2025 рр. Інститутом виконано та виконується 23 наукових дослідження та 14 проєктів міжнародної співпраці на основі забезпечення синергії цілей, завдань і результатів досліджень і проєктів.

Доповідачка аргументовано відповіла на низку запитань членів Президії щодо різних аспектів успішної реалізації та взаємозв’язку тематики досліджень і проєктів, а також шляхів забезпечення синергії проєктної і  дослідницької діяльності, ризиків, пов’язаних з проходженням аудиту науковими установами, що реалізують міжнародні проєкти тощо.

Інформацію комісії НАПН України з аналізу результатів впровадження міжнародних проєктів Європейського Союзу в контексті виконання наукових досліджень Інституту представила її голова – доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, директор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України Лариса ЛУК’ЯНОВА.

До обговорення долучилися запрошені партнери Інституту, які підкреслили важливу роль Інституту як провідного національного наукового, освітнього та експертного центру України з питань розвитку вищої освіти, що системно досліджує різні аспекти розвитку вищої освіти в контексті європейської інтеграції України. Проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації Львівського національного університету імені Івана Франка Віталій КУХАРСЬКИЙ, кандидат фізико-математичних наук, доцент, старший науковий співробітник, зазначив, зокрема, що саме за лідерства Інституту, передусім Світлани КАЛАШНІКОВОЇ, за проєктом Erasmus+ «Центри сертифікації викладачів: інноваційні підходи до досконалості викладання» було підготовлено монографію «Вдосконалення викладання у вищій освіті: теорія та практика», представлену на сайті Інституту у відкритому доступі. Керівник Центру Європейських студій соціальних інновацій в освіті Українського державного університету імені Михайла Драгоманова Мар’я НЕСТЕРОВА, доктор філософських наук, професор, національний координатор проєкту Erasmus+ «Посилення співпраці між університетами і громадами», зауважила, що саме на основі досліджень Інституту із соціальної відповідальності та інклюзії у вищій освіті підготовлено за участі МОН України проєкт Концепції національної політики щодо посилення третьої місії університетів та інші матеріали проєкту. Професор кафедри публічного управління та адміністрування Маріупольського державного університету Андрій СТОЙКА, доктор наук з державного управління, професор, голова Галузевої експертної ради з публічного управління та адміністрування Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, акцентував увагу на тому, що міжнародні програми і проєкти, передусім проєкт ЄС «Відродження переміщених університетів: посилення конкурентоспроможності, підтримка громад», які реалізовувалися за участі та координації Інституту, забезпечили наукову та практичну підтримку переміщених університетів на основі розробок Інституту з лідерства, якості вищої освіти та соціальної відповідальності.

Члени Президії НАПН України висловили низку пропозицій щодо розширення співпраці Інституту з науковими установами та університетом НАПН України, зокрема щодо поширення досвіду Інституту з використання результатів наукових досліджень для підготовки проєктних заявок і участі в міжнародних проєктах, застосування досвіду Інституту задля розвитку внутрішньої академічної мобільності в межах освітньо-наукових програм між науковими установами та університетом НАПН України на основі досвіду міжнародної академічної мобільності тощо.

За підсумками представленої інформації та обговорення Президія НАПН України зазначила, що Інститут здійснює активну наукову та міжнародну діяльність, спрямовану на проведення фундаментальних наукових досліджень з актуальних проблем модернізації вищої освіти в контексті євроінтеграції, вивчення провідного міжнародного досвіду, кращих політик і практик в Європейському просторі вищої освіти з метою адаптації та використання їх в Україні в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення країни. Результати реалізації міжнародних проєктів у контексті виконання наукових досліджень Інституту сприяють  прогресивним змінам у сфері вищої освіти та наближенню європейської перспективи України.

Підсумовуючи дискусію, Президент НАПН України, академік НАН України, академік НАПН України  Василь КРЕМЕНЬ висловив думку про важливість участі наукових установ у реалізації міжнародних проєктів, які сприяють інституційному розвитку установ, підвищенню англомовної компетентності вчених і ресурсного потенціалу. Він зазначив, що Інститут відомий за кордоном, має потужний потенціал і розвинену мережу університетів-партнерів як в Україні, так і в ЄС. У подальшому доцільно збільшувати і поширювати вплив участі вчених наукових установ НАПН України в міжнародних проєктах на ефективність виконання наукових досліджень за науковою тематикою НАПН України.